Au scazut restantele firmelor si populatiei la banci. Vezi cu cat!

vineri, 25 august 2017 Economie

Restantele atat ale firmelor cat si cele ale persoanelor fizice catre banci s-au redus in iulie. Astfel, comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut valoarea ratelor neachitate a scazut cu 18,2%, ajungand la 12.340,4 milioane de lei, conform informatiilor facute publice de Banca Nationala a Romaniei (BNR).

Din cei 12.340,4 milioane de lei, 5.747,2 erau in moneda nationala si 6.593,2 milioane in valuta. Potrivit sursei citate, 37% din restantieri sunt din Bucuresti.

Institutiile financiare au acordat firmelor si persoanelor fizice din Romania credite in valoare totala de 230.818,8 milioane de lei. Comparativ cu iulie 2016, suma este mai mare cu 5,3%. Cei mai multi bani s-au acordat in moneda nationala: 138.505,8 milioane de lei.

Potrivit datelor BNR, 687.302 de persoane fizice au restante mai mari de 30 de zile la banci si institutii financiare nebancare, in crestere cu 1,1%, fata de luna precedenta.