Ministerul Muncii neaga ca s-a decis amanarea majorarii contributiei la Pilonul II de pensii

miercuri, 13 decembrie 2023 Economie

Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale informeaza ca nu a dezvoltat sau initiat o propunere pentru amanarea majorarii contributiei la Pilonul II de pensii. De asemenea, ministerul declara ca nu a primit pentru evaluare niciun proiect de acest fel, conform unei precizari facute de institutie.

"Avand in vedere interesul public manifestat de mai multe publicatii legat de un eventual act normativ care ar prevede amanarea cresterii contributiei din Pilonul 2 (de la 3,75% la 4,75%) pana in 2026, va facem cunoscut ca Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale nu a elaborat si initiat un astfel de demers si nici nu a primit spre analiza vreun astfel de proiect", noteaza ministerul de resort.

In urma cu cateva zile, Marcel Bolos, ministrul Finantelor, a afirmat ca nu se va intarzia cresterea contributiei la Pilonul II de pensii.

"Nu vom amana cresterea contributiei la Pilonul II de pensii. Am vrut sa abordez direct o chestiune importanta pentru a pune capat oricaror speculatii si pentru a oferi claritate in legatura cu deciziile ce se iau la nivel de Guvern. Toate aceste speculatii si zvonuri nu ne aduc niciun beneficiu. Echipa MF analizeaza cu atentie diferitele optiuni care sunt prezentate la nivelul coalitiei de guvernare si calculeaza impactul pe care il pot genera. Deciziile adoptate vor fi prezentate de coalitie. Ce pot sa va asigur este ca orice act normativ care va avea semnatura institutiei noastre va respecta transparent toate etapele de elaborare, avizare si aprobare", a scris Bolos, pe pagina sa de Facebook.

Declaratia oficialului a venit ca raspuns la solicitarea facuta de doua organizatii, Asociatia Utilizatorilor Romani de Servicii Financiare (AURSF) si Asociatia pentru Pensiile Administrate Privat din Romania (APAPR), care au cerut Guvernului sa nu amane cresterea contributiei la Pilonul II de pensii de la 3,75% la 4,75%. Aceasta solicitare a fost facuta in contextul unor informatii aparute in spatiul public referitoare la o posibila amanare a majorarii pana in 2026.

APAPR a subliniat ca Pilonul II, implementat in Romania acum 16 ani, gestioneaza in prezent aproape 25 de miliarde de euro pentru peste opt milioane de cetateni romani, aratand performante investitionale aproape duble comparativ cu rata inflatiei.

Adriana Vaduva