Preturile productiei industriale se afla pe un trend descendent

miercuri, 10 ianuarie 2024 Economie

Conform datelor Institutului National de Statistica (INS), preturile productiei industriale, atat pe piata interna cat si pe cea externa, au inregistrat o diminuare de 2,6% in noiembrie 2023, comparativ cu aceeasi luna din anul precedent.

Totodata, in noiembrie 2023, preturile productiei industriale, pe total piata, au inregistrat o usoara crestere de 0,2% fata de octombrie 2023.

Analizand marile grupe industriale, s-a observat o crestere anuala in industria bunurilor de uz curent (6,07%), industria bunurilor de capital (5,49%) si industria bunurilor de folosinta indelungata (3,9%).

In contrast, in noiembrie 2023, comparativ cu noiembrie 2022, au fost inregistrate scaderi in industria energetica (7,96%) si industria bunurilor intermediare (4,93%).

Conform datelor Institutului National de Statistica (INS), in luna noiembrie 2023, comparativ cu noiembrie 2022, indicele preturilor productiei industriale (pe ambele piete, interna si externa) a evidentiat cele mai mari cresteri in sectorul fabricarii produselor farmaceutice de baza si preparatelor farmaceutice, cu o crestere semnificativa de 21,73%.

Alte sectoare care au inregistrat cresteri notabile includ captarea, tratarea si distributia apei (18,17%), repararea, intretinerea si instalarea masinilor si echipamentelor (12,90%), activitati de servicii anexe extractiei (12,32%), fabricarea articolelor de imbracaminte (9,49%), si fabricarea bauturilor (8,62%).

Pe de alta parte, scaderi semnificative au fost observate in fabricarea produselor de cocserie si a celor obtinute din prelucrarea titeiului (20,18%), fabricarea hartiei si a produselor din hartie (14,51%), fabricarea substantelor si a produselor chimice (16,08%), industria metalurgica (14,26%) si fabricarea produselor din tutun (4,61%).

Adriana Vaduva