Rezervele valutare ale BNR, in crestere

vineri, 2 martie 2018 Economie

Rezervele valutare ale Bancii Nationale a Romaniei (BNR) au ajuns, in februarie, la 35.073 milioane de euro, in crestere cu 1.575 milioane de euro fata de finalul lunii ianuarie, potrivit informatiilor oferite de BNR..

In perioada mentionata, au avut loc intrari de 2.818 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor Publice (inclusiv suma rezultata din emisiunile de euro-obligatiuni ale Ministerului Finantelor Publice in valoare nominala de doua miliarde euro), alimentarea contului Comisiei Europene si altele.

In ceea ce priveste ieririle acestea au fost de 1.243 milioane de euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice si a altor obligatii externe denominate in valuta (512 milioane de euro) si altele.

Rezerva de aur s-a mentinut la 103,7 tone, iar in conditiile evolutiilor preturilor internationale valoarea acesteia s-a situat la 3.600 milioane de euro.

Potrivit sursei citate, rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur), la 28 februarie 2018, au fost de 38.673 milioane de euro, fata de 37.095 milioane de euro, la 31 ianuarie 2018.

Conform BNR, platile scadente in luna martie 2018, in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor Publice, insumeaza circa 96 milioane de euro.