Rezervele valutare au scazut cu aproape 400 milioane euro

miercuri, 1 august 2018 Economie

La finalul lui iulie, valoarea rezervelor valutare ale Bancii Nationale a Romaniei (BNR) au scazut cu 388 milioane euro, comparativ cu luna anterioara. Astfel, daca in iunie, rezervele valutare erau de 31.766 milioane euro, in iulie valoarea lor a ajuns la 31.378 milioane euro, conform informatiilor oferite de BNR.

In cursul lunii iulie, potrivit sursei citate, au avut loc intrari de 1.462 milioane euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finantelor Publice si alte operatiuni de acelasi fel. In schimb, din conturi au iesit 1.850 milioane euro, reprezentand modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta si altele.

„Rezerva de aur s-a mentinut la 103,7 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 3.467 milioane euro", conform BNR.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 31 iulie 2018 au fost de 34.845 milioane euro, fata de 35.349 milioane e euro la 30 iunie 2018.

Platile scadente in luna august 2018 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor Publice, insumeaza circa 188 milioane euro.