Romania a trimis spre aprobare a treia solicitare de finantare in cadrul PNRR

luni, 18 decembrie 2023 Economie

Ministerul Investitiilor si Proiectelor Europene (MIPE) a anuntat vineri ca a trimis Comisiei Europene a treia solicitare de finantare in cadrul Planului National de Redresare si Rezilienta (PNRR), ce reprezinta o suma neta de aproximativ 2,7 miliarde de euro destinata Romaniei. Conform MIPE, aceasta a treia solicitare de finantare, conform planului revizuit, este in valoare de 2.669.705.062 euro (din care 1.858.678.580 euro sub forma de granturi si 811.026.482 euro ca imprumuturi), si cuprinde un total de 74 de obiective/jaloane referitoare la trimestrele III si IV ale anului 2022.

"A fost un efort extraordinar, fiind final de an si avand inchiderile de programe pe Politica de Coeziune pentru 2014-2020, bugetul pentru 2024, asigurarea continuitatii programelor sociale. Vreau sa le multumesc in primul rand colegilor din minister, care au muncit neincetat ca CP3 sa fie trimisa la timp si s-au ingrijit ca toate jaloanele si tintele sa fie raportate corect, le multumesc si tuturor colegilor din ministerele coordonatoare de reforme, stiu cat efort si munca au depus. Nu in ultimul rand, multumiri prim-ministrului si echipei de la Cancelarie pentru sprijin si coordonare. Asa arata un efort guvernamental pentru un proiect de tara!", a declarat ministrul Proiectelor si Investitiilor Europene, Adrian Caciu.

Printre cele mai importante reforme si investitii cu un impact semnificativ socio-economic incluse in cea de-a treia solicitare de plata, se regasesc: implementarea Strategiei Nationale Forestiere 2020-2030 (Obiectivul 22); finalizarea contractelor pentru jumatate din lucrarile de modernizare a infrastructurii feroviare (Obiectivul 72); punerea in aplicare a Legii privind securitatea cibernetica a Romaniei (Obiectivul 151); adoptarea cadrului legislativ pentru limitarea pensiilor speciale (Obiectivul 215); conexiunea a 450.000 de case de marcat la sistemul informatic al ANAF (Obiectivul 221); implementarea legii "Licentei Industriale Unice" (Obiectivul 243); semnarea contractelor pentru innoirea flotei de transport public, cu vehicule ecologice (Obiectivul 294); punerea in aplicare a legii pentru modificarea Codului Administrativ si crearea consortiilor administrative in zonele rurale sau predominant rurale (Obiectivul 310); intrarea in vigoare a legislatiei pentru aplicarea Venitului Minim de Incluziune (Obiectivul 384); revizuirea Codului Penal si a Codului de Procedura Penala (Obiectivul 424); implementarea legislatiei privind dialogul social, conform recomandarilor OIM (Obiectivul 449); initierea procedurii de licitatie pentru dotarea salilor de clasa cu mobilier nou (Obiectivul 489).

Conform informatiilor Ministerului Investitiilor si Proiectelor Europene, fondurile solicitate prin cea de-a treia cerere de plata se vor adauga la cele 9,1 miliarde de euro deja primite de Romania in cadrul PNRR. Aceasta suma include prefinantarea de 13%, in valoare de 3,79 miliarde de euro, prima cerere de plata, in valoare de 2,56 miliarde de euro, si a doua cerere de plata, cu o valoare de 2,75 miliarde de euro.

"Odata finalizata procedura de plata pentru cererea de plata nr. 3, Romania urmeaza sa transmita cea de-a patra cerere de plata in valoare de aproximativ 2,7 miliarde de euro aferenta indeplinirii a 46 de tinte si jaloane", precizeaza MIPE.

Modificarea alocarii PNRR, conform Deciziei de implementare a Consiliului din 11 decembrie 2023, prevede un buget de 28,5 miliarde de euro, din care 14,9 miliarde de euro sunt imprumuturi si 13,6 miliarde de euro granturi. Planul include 66 de reforme si 111 investitii, totalizand 177 de masuri, organizate in 16 componente diferite. In plus, planul revizuit cuprinde 518 tinte si jaloane.

Adriana Vaduva