Romania, cea mai importanta crestere economica din Europa

miercuri, 5 octombrie 2016 Economie

Economia Romaniei va inregistra o crestere de 5% in 2016, cea mai mare din Europa, sustine o prognoza a Fondul Monetar International (FMI).

Potrivit raportului „World Economic Outlook" publicat de institutia financiara internationala, Irlanda va fi cea de-a doua tara din Europa din punct de vedere al cresterii economice cu un plus de 4,9%. De altfel, intregul continent european va inregistra o imbunatatire a economiei de 2%, iar Europa Emergenta, regiune unde este inclusa si Romania, va inregistra un avans al PIB de 3,3%.

Romania va fi in fruntea clasamentului european al cresterii economice si in 2017, cand avansul PIB este prognozat la 3,8%. Pentru 2018, FMI estimeaza ca economia romaneasca va inregistra o crestere de 3,3%.

Estimarile FMI legate de evolutiei preturilor de consum in Romania in acest an au fost revizuite de la minus 0,4% in aprilie la minus 1,5%, astfel ca tara noastra si Bulgaria vor fi pe primele locuri in UE in ceea ce priveste inflatia medie anuala negativa. Pentru 2017 preturile de consum in Romania vor reveni in teritoriu pozitiv, inregistrand o crestere de 1,7%, urmand ca in 2018 sa creasca cu 2,5%.

In ceea ce priveste deficitul de cont curent inregistrat de Romania in 2016, prognozele FMI sustin ca ar urma sa ajunga la minus 2% si nu la minus 1,7% cat preconiza institutia in raportul din aprilie. Deficitul de cont curent se va accentua in 2017, cand ar urma sa ajunga la minus 2,8, fata de minus 2,5% cat estima in aprilie, pentru ca in 2018 sa treaca pragul de 3% din PIB, ajungand la minus 3,2%.

Rata somajului se va reduce de la 6,8% in 2015 pana la 6,4% in 2016 pentru a ajunge la 6,2% in 2017.

Sursa: pixabay.com