Scadere usoara a rezervelor valutare ale BNR in august

miercuri, 6 septembrie 2023 Economie

La data de 31 august 2023, rezervele valutare ale Bancii Nationale a Romaniei au ajuns la 53.901 milioane euro, inregistrand o usoara scadere de 0,06% fata de nivelul de 53.936 milioane euro inregistrat la 31 iulie 2023, conform anuntului facut vineri de catre BNR.

In cursul lunii august, s-au inregistrat intrari in valoare de 1.932 milioane euro, care au inclus:

- Modificarea rezervelor minime in valuta constituite de catre institutiile de credit la BNR.

- Alimentarea conturilor Ministerului Finantelor.

- Alimentarea contului Comisiei Europene si alte tranzactii similare.

In aceeasi perioada, au avut loc iesiri de 1.967 milioane euro, care au inclus:

Plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta, inclusiv rambursarea emisiunii de obligatiuni denominate in dolari americani in valoare de 1.209,48 milioane dolari americani de catre Ministerul Finantelor.

Rezerva de aur a Romaniei a ramas stabila la 103,6 tone, cu o valoare de 5.958 milioane euro, ajustata in functie de evolutiile preturilor internationale.

Rezervele internationale totale ale Romaniei (valuta plus aur) la 31 august 2023 au fost de 59.859 milioane euro, comparativ cu 59.843 milioane euro la 31 iulie 2023.

Este important de mentionat ca platile scadente in luna septembrie 2023 in contul datoriei publice denominate in valuta, fie direct sau garantate de catre Ministerul Finantelor, se ridica la aproximativ 747 milioane de euro.

Adriana Vaduva