Valoarea depozitelor a crescut in septembrie cu 0,5%

miercuri, 25 octombrie 2017 Finante si contabilitate, Economie

In septembrie, depozitele rezidentilor clienti neguvernamentali au crescut cu 0,5% comparativ cu luna anterioara, atingand valoarea de 286.385,5 milioane de lei, potrivit datelor publicate de Banca Nationala a Romaniei (BNR).

In schimb, depozitele in lei ale gospodariilor populatiei au scazut cu 6,7 milioane lei, pana la 107.528,5 milioane de lei, comparativ cu luna august. Insa, daca ne raportam la 30 septembrie 2016, in aceeasi perioada a lui 2017, depozitele in lei ale gospodariilor populatiei au inregistrat o crestere de 10,8% (8,8% in termeni reali).

Statistica Bancii Nationale arata ca depozitele in lei ale persoanelor juridice (societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare) au crescut cu 0,3%, pana la 86.524,4 milioane de lei. La 30 septembrie 2017, depozitele in lei ale persoanelor juridice s-au majorat cu 12,0% (10,1% in termeni reali) fata de 30 septembrie 2016.

Conform BNR, depozitele in valuta ale rezidentilor gospodarii ale populatiei si persoane juridice (societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare), exprimate in lei, au crescut cu 1,3%, pana la nivelul de 92.332,6 milioane de lei (exprimate in euro, depozitele in valuta s-au majorat cu 1,1%, pana la 20.076,2 milioane de euro). Comparativ cu aceeasi luna a anului precedent, depozitele in valuta ale rezidentilor exprimate in lei au crescut cu 9,6% (exprimate in euro, depozitele in valuta ale rezidentilor s-au majorat cu 6,1%); depozitele in valuta ale gospodariilor populatiei exprimate in lei au crescut cu 11,3% (exprimate in euro, depozitele in valuta ale gospodariilor populatiei s-au majorat cu 7,7%), iar depozitele in valuta ale persoanelor juridice (societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare) exprimate in lei s-au majorat cu 6,2% (exprimate in euro, depozitele in valuta ale rezidentilor persoane juridice au crescut cu 2,8%).