Castigul salarial mediu net a inregistrat o usoara crestere in luna iunie

miercuri, 14 august 2024 Economie

Salariul mediu net in Romania a atins valoarea de 5.176 lei in iunie 2024, marcand o crestere de 1,1% sau 58 lei fata de luna precedenta, potrivit datelor recent publicate de Institutul National de Statistica (INS). Pe de alta parte, salariul mediu brut a ajuns la 8.480 lei, inregistrand o majorare de 1,5% sau 125 lei.

Castigurile salariale cele mai generoase au fost observate in sectorul editorial, unde salariul mediu net a atins 11.614 lei, in timp ce cel mai scazut salariu mediu net s-a inregistrat in industria confectiilor, cu 2.798 lei.

In ceea ce priveste dinamica salariala pe sector, in iunie 2024, majoritatea domeniilor economice au vazut cresteri ale salariului mediu net, stimulate de acordarea de prime ocazionale, beneficii in natura, si alte forme de compensatii, alaturi de cresterea incasarilor sau performantelor de productie. Printre sectoarele cu cele mai notabile cresteri s-au numarat editarea, cu o majorare de 30,2%, si productia de produse farmaceutice, cu o crestere de 10%.

Cresteri salariale notabile au fost observate in mai multe sectoare industriale din Romania, conform ultimelor date oferite de Institutul National de Statistica. Sectoarele precum fabricarea substantelor chimice, telecomunicatiile, productia media si muzicala, fabricarea mijloacelor de transport si a masinilor, au inregistrat majorari salariale cuprinse intre 4% si 6,5%.

Alte domenii precum spectacolele, culturile si activitatile recreative, transporturile aeriene, agricultura si serviciile anexe, productia de produse din minerale nemetalice, diverse servicii si activitatile din sectorul IT, asigurarile si reasigurarile, precum si extractia de petrol si gaze naturale au consemnat cresteri salariale intre 2,5% si 4%.

In schimb, in iunie 2024, castigul salarial mediu net a scazut comparativ cu luna mai, influentat de acordarea anterioara de prime ocazionale si alte beneficii, precum si de nerealizarile de productie sau incasarile mai mici, corelate cu specificul contractelor sau proiectelor desfasurate.

Cele mai pronuntate scaderi ale castigului salarial mediu net au fost observate, variind intre 3% si 6%, in sectoare precum activitatile auxiliare pentru intermedierile financiare, asigurarile si fondurile de pensii, productia si furnizarea de energie electrica, termica si apa calda. De asemenea, reduceri intre 1,5% si 3% au fost inregistrate in industriile de cocserie si prelucrarea titeiului, depozitare si activitati auxiliare de transport, servicii postale si de curierat, si in productia de incaltaminte si produse din piele.

In sectorul bugetar, au avut loc cresteri ale castigului salarial mediu net in sanatate si asistenta sociala (+4,3%), si administratia publica (+3,9%), acestea fiind influentate de implementarea legislatiei actuale.

In domeniul educational, castigul salarial mediu net a scazut cu 5,8%, reflectand diminuarea platilor pentru orele suplimentare ale cadrelor didactice pe durata vacantelor scolare, precum si distribuirea tichetelor de vacanta in luna mai 2024.

Comparativ cu iunie 2023, castigul salarial mediu net a inregistrat o crestere de 12,5%. Indicele castigului salarial real a fost 107,2% in iunie 2024 fata de iunie 2023, si 100,9% comparativ cu luna precedenta, mai. Fata de octombrie 1990, indicele castigului salarial real a ajuns la 251,6%, marcand o crestere de 2,2 puncte procentuale fata de luna mai 2024.

Adriana Vaduva