Rezervele valutare ale BNR au crescut cu 2.591 milioane de euro

miercuri, 2 octombrie 2024 Economie

Rezervele valutare ale Bancii Nationale a Romaniei (BNR) totalizau 65.778 milioane de euro, la finele lunii septembrie 2024, in crestere cu 4,10% comparativ cu nivelul de 63.187 milioane de euro, la 31 august 2024, conform informatiilor publicate de Banca Centrala.

In cursul lunii au avut loc intrari de 6.050 milioane de euro, reprezentand: modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR; alimentarea conturilor Ministerului Finantelor (inclusiv sumele rezultate din emisiunile unor euroobligatiuni ale Ministerului Finantelor in valoare nominala de 3.000 milioane de euro si in dolari americani in valoare nominala de aproximativ 1.890 milioane de euro) si altele.

De asemenea, au avut loc iesiri de 3.459 milioane de euro, reprezentand: modificarea rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit la BNR; plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice denominate in valuta (aproximativ 685 milioane euro); plati din contul Comisiei Europene si altele.

Nivelul rezervei de aur s-a mentinut la 103,6 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la 7.855 milioane de euro.

Rezervele internationale ale Romaniei (valute plus aur) la 30 septembrie 2024 au fost de 73.663 milioane euro, fata de 70.775 milioane euro la 31 august 2024.

Platile scadente in luna octombrie 2024 in contul datoriei publice denominate in valuta, directe sau garantate de Ministerul Finantelor, insumeaza circa 1.850 milioane de euro.

Adriana Vaduva